Psychopax logo

Reha Sarolta

Tanácsadó Szakpszichológus

+36 30 691 8968

Már gyermekként is több figyelmet szenteltem az emberi viselkedés, a gondolkodás megfigyelésére. Sokszor azon tünődtem, hogy az emberek miért teszik azt, amit, és miért reagálnak úgy bizonyos helyzetekben, amikor sokkal egyszerűbben is megoldhatták volna a problémákat, legalábbis nekem akkor úgy tünt. Valószínűleg igazam volt. A korai lélekbúvárkodásaim ellenére kozmetikus szerettem volna lenni, de az élet teológiai tanulmányok felé terelt, majd pszichológiát tanultam az újra feltörő gyermeki kíváncsiság ösztönzésére: „Hogyan működik az ember?” Igy lettem krízistanácsadó szakpszichológus, és hiszem, hogy nem véletlenül. Hívatásomnak tekintem a személyiségfejlesztést, a belső erőforrások feltérképezését és kibontakoztatását. Szemléletmódom keresztyén és holisztikus, ami szerint az ember test és lélek egysége. Élet mottóm: „Minden féltett dolognál jobban őrízd meg szívedet, mert abból indul ki minden élet!”

Mire számíthat?

„Enyhül a fájdalom, ha szóba lehet önteni, s ha rokonszív is együtt érzi azt.”

Az első konzultáció vagy első interjú egy feltáró beszélgetés, amelynek során igyekszem a lehető legteljesebb képet kapni panaszairól, azok kezelésének módjáról. Azután együtt mérlegeljük, hogy mi lehet a legmegfelelőbb támogatási forma az Ön számára. Majd készül egy kezelési terv, amelyben a jelenlegi problémák diagnosztizálásán és osztályozásán túl, kitűzzük a személyes célokat, amelyeket szeretnénk elérni. Minden ember különbözik, és egyetlen problémás helyzet sem azonos. Ezért mindig arra törekszem, hogy ajánlatomat a lehető legjobban összehangoljam az Ön konkrét helyzetével és segítség szükségességével. Fontosnak tartom, hogy együtt keressünk megoldásokat, ahol Ön kivitelez, és én támogatom. Klinikailag nem érintett, alapvetően egészséges személyekkel dolgozom.

Egy beszélgetés (ülés) időtartama 50 perc. Általában 3-4 alkalom szükséges, hogy körbejárjuk a problémáját és összegezzük az addigi munkát. Figyelembe véve a fejlődési lehetőségeket, a kölcsönös szimpátiát, és az együttműködésre való hajlandóságot, szóbeli megállapodást kötünk a további ülések számáról, ami 8-10 - vagy annál több - alkalom is lehet.

Specializációk

Önismeret, önértékelés, önbizalom

„Amikor elkezdtem szeretni önmagam, felhagytam azzal, hogy másfajta élet után vágyakozzak, és láttam, hogy minden, ami körülvesz, az valójában egy lehetőség arra, hogy fejlődjek. Ma ezt úgy hívom: érettség.”

Pszichológusként nagyon sok esetben tapasztalom, hogy a helytelen önértékelés nagy zűrzavart kelt érzéseinkben, cselekedeteinkben és viselkedésünkben, sőt akár egész életen át tartó folyamat, amely megkeseríti mindennapjainkat. Az önbizalom hiány mögött önmagunkat és érzéseinket minősítő, sokszor irracionális hiedelmeink húzódnak meg, amelyek nem mindig valósak. A modern pszichológia olyan módszereket dolgozott ki, amelyek nagy hatékonysággal alkalmazhatók, többek között az önértékelés javításában, és az önbizalom fejlesztésében. A pszichológiai megsegítés egyik fontos eleme az önismereti munka.

  • Nem bízom benne, hogy egyedül is megállom a helyem
  • Úgy érzem, nem tartozom sehova
  • Nem szeretek arra gondolni, hogy elhagyhatnak
  • Gyakran elfogadom mások véleményét anélkül, hogy végiggondolnám azokat
  • Sokat aggodalmaskodom
  • Nehéz helyzetekben jó, ha van valaki, aki megmutatja az irányt
  • Bűntudatom van, ha nemet mondok valakinek
  • Szeretem elkerülni a konfliktusokat
  • Nehezen azonosítom be, hogy adott pillanatban mit érzek
  • Nem szeretem kimutatni az érzéseimet
  • Úgy élek, hogy a lehető legkevesebb embert mérgesítsek vagy idegesítsek fel
  • Az én felelősségem is a szüleim házassági problémája vagy válása
  • Ha sikerem van, akkor sokat számít nekem, hogy ezzel a szüleimnek örömet okozok-e
  • Gyakran érzem magam kevesebbnek másoknál

Életvezetési tanácsadás, elakadások feltárása

„Legyél hálás azért, aki most vagy, és folytasd a harcot azért, aki holnap lenni akarsz.”

Rosszul érzi magát és nem tudja mi a megoldás? Hiányzik az öröm az életéből, kényelmetlenül érzi magát a bőrében? Minden értelmetlennek tűnik? Kapcsolata nem megfelelő vagy üres? A munkahelyén is problémái vannak? Úgy érzi, hogy valami nincs rendben, anélkül, hogy pontosan meg tudná mondani, hogy mi az? Az élet időnként meglehetősen bonyolult lehet, különösen akkor, ha épp egy válság kellős közepén van, és nem tudja mi a megoldás, mert beragadt a régi mintákba. Nagyon nehéz elkerülni, hogy a félelem, a szomorúság, a komor gondolatok, a pánik átvegyék a hatalmat és az irányítást az életében, miután fennáll a veszélye annak, hogy teljesen kicsúszik a lába alól a talaj. Egy lehetséges másik út pedig a pozitív változás. Nagyon sok oka lehet annak, hogy miért nincs jól. Ezeket felfedezve, és megoldásokat találva, amikor megtudja, hogy mi miért működik úgy, ahogy, akkor újra saját kezébe veheti élete irányítását.

Párkapcsolati krízis

„A viszály nem addig tart, amíg győzöl vagy vesztesz, hanem addig, míg ki nem lépsz belőle.”

Kihűlt a kapcsolata? Elveszik a veszekedésekben és a vitákban? Megcsalták, és kapcsolata nem működik? Az utóbbi időben gyakran úgy érzi nincs mit mondaniuk egymásnak, de szeretné együtt folytatni, csak nem így. Esetleg kíváncsi arra, hogy maradjanak-e együtt a gyermekek miatt, vagy azért, mert reméli, hogy visszanyeri a szerelmét és érzését. A párkapcsolatok, házasságok természetes velejárói a krízishelyzetek, nagyobb érzelmi hullámzások. Ha fontosnak tartja a kapcsolatát, akkor tegyen valamit. Tudjon meg többet arról, hogy kapcsolata megjobbítására milyen lehetőségek vannak. Esetenként már néhány beszélgetés elegendő a régi szokások, minták felfedezéséhez, áttöréséhez, és az új szokások kialakításához. Győződjön meg arról, hogy valóban mindent megtett, mert ha nem csinál semmit, semmi sem fog változni.

Stresszkezelés

„Ezeket a hegyeket, amiket a hátadon cipelsz, csupán meg kellett volna másznod.”

Mi a stressz? A stressz olyasmi, amit időről időre mindenki érez. Gyakran beszélünk arról, hogy milyen stresszes helyzetben vagyunk. Ironikus módon azonban, gyakran nem vagyunk tisztában azzal, hogy mi is ez valójában, és milyen egészségkárosodásokkal jár. A stressz gyakori reakció a modern élet igényeire és frusztrációira. Amikor stresszesnek érezzük magunkat, testünk megnövekedett mennyiségű stresszhormont, kortizolt szabadít fel. Kisebb mennyiségben pozitív hatással lehet, megnöveli energiát és javítja a koncentrációt, amely segít az optimális teljesítmény elérésében. Azonban a nagy mennyiségű stresszhormon egy distressz állapotot generál, amely, ha krónikussá válik, komoly problémákat okoz. Mivel testünk folyamatosan küzd az egyensúly visszaállítása érdekében, ezért immunrendszerünk túlterhelt lesz, és nem képes a védő funkciót betölteni, megvédeni a szervezetet. A stressz olyan súlyos betegségek forrása lehet, mint a rák, szív-érrendszeri megbetegedés, és nem utolsó sorban az autoimmun betegségek. Ezért szokták a stresszt, mint „néma gyilkos”-t emlegetni. A krónikus stressz nemcsak a lelkünket és viselkedésünket támadja, hanem testi panaszt is okoz, mint magas vérnyomás, emésztési zavarok, gombócérzés a torokban, gyomor- és hasi panaszok, szédülés, nagyfokú izzadás, remegés, éjszakai felriadás, alvászavar. Érzelmi szinten: boldogtalanság érzése, rossz hangulat, levertség, depresszió, önértékelési zavar. A stresszt sok minden okozhatja. Ide tartoznak a munkahelyi vagy otthoni problémák, betegségek, a túl sok tennivaló, az időnyomás. Ha a magas stressz szint már hosszú ideje fennáll, vagy jelentős mértékben zavarja az életét, és fizikai tünetei is vannak, érdemes szakmai segítséget kérnie.